Niejednokrotnie dzielimy nasze życie z psem i nie wiemy dokładnie, jakiej jest rasy. Czasami nie jest łatwo odróżnić rasę, ponieważ na całym świecie istnieje ponad 300 różnych ras. Jest wiele takich, które są wyjątkowe i takie, które są do siebie bardzo podobne. Znajomość rasy psa nie jest kaprysem, ponieważ pomoże Ci zadbać o swojego pupila tak, jak na to zasługuje, uwzględniając jego specyfikę. Podpowiadamy, jak poznać rasę swojego psa.

1. Jednym z najlepszych sposobów na poznanie i zweryfikowanie rasy psa jest przyjrzenie się konkretnym cechom, takim jak wysokość, wielkość, waga, kolor i struktura sierści. Przyjrzyj się dokładnie wszystkim cechom, a także jego rysom twarzy, takim jak uszy, oczy, a zwłaszcza kufa. Po dobrym przyjrzeniu się wszystkim cechom, zrób trochę badań w Internecie, aby zweryfikować dokładną rasę swojego zwierzaka.

Pomocne będzie sprawdzenie standardów dla określonych ras. Na przykład Cocker Spaniel jest bardzo rozpoznawalny dzięki swoim długim uszom i błyszczącej, falistej sierści, która może być blond lub brązowa. Jednak Springer Spaniel jest nieco większy i ma białą sierść z brązowymi oznaczeniami. Rasa Setter jest bardzo podobna, choć bardziej smukła, większa, o jedwabistej sierści i ostrym nosie. Każda rasa ma cechy definiujące i chociaż istnieją podobieństwa, jeśli dokładnie się przyjrzysz, możesz je odróżnić. W http://pieseczek.pl poznasz cechy charakterystyczne każdej rasy.

2. Dobrym sposobem na rozróżnienie ras jest oglądanie filmów. Możesz poszukać ras, które widziałeś w serialach, filmach czy programach telewizyjnych. Pomyśl o Lassie, najsłynniejszym collie w telewizji, bernardynu z filmu Beethoven czy bokserze z Partners and Hounds. Telewizja może być wielką pomocą w identyfikacji lub rozpoznaniu pewnych cech, które pomogą Ci ustalić rasę Twojego ukochanego zwierzaka.

3. Osobą, która najbardziej może pomóc w określeniu rasy psa jest lekarz weterynarii. Opinia profesjonalisty może być bardzo przydatna, pomaga w ustaleniu rasy i dostarcza ważnych informacji o cechach psa, historii i specyficznej pielęgnacji. Innym dobrym źródłem informacji jest Twój krąg znajomych lub rodzina, mogą oni mieć podobne psy i możesz porównać cechy. Zamieść zdjęcie w mediach społecznościowych i pozwól ludziom wyrazić swoją opinię. I wreszcie, najdokładniejszym sposobem na poznanie oryginalnej rasy psa jest wykonanie testu DNA, można dowiedzieć się, czy jest to rasa czysta czy mieszana.