Tygrys jest dzikim zwierzęciem i jest największym kotem na świecie, ważącym do 300 kg. Działalność człowieka niszczy ten gatunek i obecnie szacuje się, że na całym świecie na wolności pozostało 3200 tygrysów, co stawia je na krawędzi wyginięcia. Tymczasem w niewoli populacja również uległa zmniejszeniu według najnowszych danych opublikowanych przez WWF (World Wildlife Fund). Jeśli polowania będą kontynuowane, tygrys zniknie za 15 do 20 lat, dlatego w poniższym artykule chcemy opowiedzieć o tygrysach zagrożonych wyginięciem.

Przyczyny zagrożenia wyginięciem

Głównymi zagrożeniami dla populacji tygrysów są wylesianie i, jak zawsze, sami ludzie. Niestety, nielegalne polowania spowodowały, że tygrys stał się zagrożony, a niektóre podgatunki zniknęły już na zawsze z powierzchni ziemi. W niektórych krajach skóry tygrysa to wielki biznes na czarnym rynku, zwłaszcza w Chinach, dlatego są tak poszukiwane i poluje się na nie, nawet jeśli jest to nielegalne.

Tak więc głównymi przyczynami są:

  • Kłusownictwo.
  • Zniszczenie ich naturalnych siedlisk.
  • Zmniejszenie się ich zdobyczy z powodu człowieka.

Według Fundacji Save The Tiger, sproszkowana kość tygrysa może wynieść na czarnym rynku nawet 65 euro za gram, a pasiaste skóry sprzedawane są w Tybecie i Rosji za ponad 60 tys. euro. Poznaj inne niezwykłe ciekawostki o tygrysach.

Gdzie tygrysy są zagrożone?

Większość zagrożonych tygrysów na świecie żyje na kontynencie azjatyckim; w rzeczywistości te koty, które należą do największych na świecie, są zwierzętami narodowymi w Indiach i Bangladeszu. Co więcej, nie wszystkie tygrysy są takie same, istnieje 6 podgatunków tego ssaka: tygrysy bengalskie, indochińskie, malajskie, syberyjskie, sumatrzańskie, amurskie i południowochińskie, wszystkie żyją w Azji.

Choć oczywiście tygrysy pochodzą z Azji, to dziś można je spotkać także na całym świecie, ponieważ ludzie przenieśli je do ogrodów zoologicznych. Obecnie na całym świecie w niewoli żyje więcej tygrysów niż na wolności.

Które tygrysy są najbardziej zagrożone

Ze wszystkich tych podgatunków tygrysów najbardziej zagrożony jest tygrys bengalski czyli Panthera tigris tigris, który zamieszkuje gęste lasy z roślinnością, gdzie żywi się raczej małymi i średnimi ssakami. Generalnie są to zwierzęta samotne i terytorialne, ale o dużej rozpiętości skrzydeł, które mogą osiągnąć nawet ponad 4 metry długości.