Już jest w naszym domu! Długo oczekiwany, upragniony, wymarzony towarzysz dalszego życia, pies. Po początkowej euforii przychodzi czas na szarą codzienność. Ma swoje ulubione miejsce, wiemy kto jest wybranym opiekunem, jaką lubi karmę, jak reaguje w danych sytuacjach a spacery stają się rutyną. Wydaje się że stał się częścią życia i nic nas nie zaskoczy, do mementu gdy trzeba zabrać go w podróż. Z tego artykułu dowiesz się co zabrać na wyjazd z psem.

Pies i jego potrzeby

Nagły wyjazd może się zdarzyć z różnych powodów i dla ludzi często nie stanowi on problemu. Zaplanowanie wycieczki na kilka dni przed jej rozpoczęciem to tylko formalność. Niestety sprawa komplikuje się w przypadku posiadania czworonoga. Bez względu czy wybierasz się na jeden dzień czy na dłuższy urlop musisz pamiętać o jego potrzebach. To nie jest wyjście na spacer czy kawa u cioci. W odróżnieniu od ludzkich zaspokojenie zwierzęcych nie jest takie proste. Teoretycznie karmę można kupić nawet w wiejskim sklepie, ale zaspokajanie głodu to tylko ułamek w opiece nad czworonogiem.

Potrzeby fizjologiczne

Jeśli masz już wybrany środek transportu i znasz zachowania psa wiesz czy będziesz potrzebować karmę na czas podróży. Jeżeli Wasze miejsce docelowe znajduje się w pobliżu sklepu w którym zaopatrzysz zwierzę na czas wyjazdu wystarczy że zabierzesz jedzenia na 1-2 dni, na wypadek gdyby jej danego dnia nie było. W przeciwnym razie zaopatrz się w karmę na cały pobytZabranie wody jest obowiązkiem, jednak jej brak można nadrobić w każdym spożywczym sklepie. Gorzej z samym piciem, podawanie z ręki to słaba opcja. Lepiej zaopatrzyć się w miseczkę. W sklepach zoologicznych, marketach a nawet gospodarstwa domowego bez problemu kupisz składaną miskę silikonową. Pamiętaj, jeśli coś jest przeznaczone do żywności ludzkiej, tak samo można wykorzystać dla zwierząt. Wybierając się na spacer każdy właściciel czworonoga musi mieć ze sobą woreczki na odchody. To samo dotyczy podróży. Gdziekolwiek się zatrzymasz, a musisz brać pod uwagę każde miejsce musisz być przygotowany do zebrania kupy.

Bezpieczeństwo psa i innych

Czy wiesz że pies, podróżujący samochodem powinien mieć swoje stałe miejsce w którym będzie przypięty? Do tego służą psie pasy bezpieczeństwa pozwalające psu na swobodny wypoczynek, ale jednocześnie nie pozwalające wyskoczyć przez okno ani zmienić miejsca. Bardziej zaawansowane są szelki transportowe, szczególnie polecane ruchliwym i ciekawskim pupilom. Można także przewozić psa w klatce lub boxie materiałowym. Kaganiec. Niektóre psy ich nie znoszą, jednak jeżeli zabierasz psa w podróż musisz znaleźć optymalne rozwiązane szczególnie jeśli zdecydujesz się na publiczny środek transportu. Będąc już na miejscy także może zajść potrzeba wyjścia z psem więc kaganiec jest niezbędny. Identyfikator. Czworonóg potrafi się zgubić w teoretycznie znanym miejscu a co dopiero w zupełnie obcym. Przyczyn może być wiele, strach, wiek, słaby wzrok albo po prostu pobiegnie za czymś co go zainteresowało. Klasyczne adresówki wieszane na obroży sprawdzają się przy łagodnych pieskach które bez problemu można złapać. Ogromnym ich plusem jest możliwość odczytu przez każdego. Wystarczy że umieścimy na niej imię psa i telefon kontaktowy. Coraz bardziej powszechne staje się chipowanie. Zarejestrowanie psa w odpowiedniej bazie pozwoli znaleźć właściciela w Polsce a nawet Europie. Niestety taki błąkający się zwierzak musi trafić do weterynarza lub schroniska gdzie dane mogą zostać odczytane. Z pewnością to doskonałe rozwiązanie dla większych ras i pewniejsze niż adresówka która może się zgubić. Psi paszport wymagany jest w środkach komunikacji publicznej. Do okazania książeczki z aktualnymi szczepieniami zobowiązanym jest każdy właściciel, szczególnie jeśli dojdzie do nieprzyjemnej sytuacji z udziałem psa. Paszport może się także przydać w czasie nieprzewidzianej wizyty w gabinecie weterynaryjnym. Znajomość wieku i wagi psa pozwala na szybką pomoc.

Łagodzenie stresu i znudzenia

Każdy kto podróżował z dzieckiem wie jaki to wyczyn. Podobnie jest podróżując z psem. Aby złagodzić stres koniecznie weź z domu ulubiony kocyk. Nawet najbardziej cierpliwy zwierzak z czasem może zacząć się nudzić a tym samym będzie sam próbował znaleźć sobie zajęcie. Lepiej zadbać o to wcześniej i zabrać jego ulubioną zabawkę.