Koszatniczki to gryzonie, które wyglądem przypominają szynszyle bądź wiewiórki. Najczęściej spotykane są te w kolorze brązowym. Gryzonie te są znacznie mniejsze od szynszyli, i najlepiej czują się w stadach składający się z przynajmniej trzech osobników. Absolutnym minimum są dwie koszatniczki. Gryzonie są łagodne, jednak musimy uważać na ich ogon. Koszatniczki w stresie mogą odrzucić ogon, który później nie odrośnie. Musimy zatem uważać na to w czasie zabaw i podczas podnoszenia zwierzaka.

Jak przygotować się do opieki nad koszatniczkami?

Zanim koszatniczki pojawią się w naszym domu musimy kupić wyprawkę. Wyprawka dla koszatniczek powinna zawierać klatkę z wyposażeniem, a także pokarm. Klatka dla koszatniczek powinna mieć wymiary 80x50x80 cm, co wystarczy dla 2-3 gryzoni. Muszą się w niej znaleźć akcesoria, które umożliwią aktywne spędzanie czasu. Mowa tutaj o półkach, drabinkach czy patykach, po których nasze gryzonie będą mogły się wspinać. Koszatniczki nie są tak skoczne jak szynszyle, dlatego też odstępy między półkami muszą być mniejsze. W klatce musi znaleźć się kołowrotek, dzięki któremu nasze gryzonie będą mogły biegać. Pomoże to w utrzymaniu odpowiedniej wagi ciała koszatniczek, a także pozytywnie wpłynie na ich zdrowie. Najlepszy będzie kołowrotek plastikowy bądź drewniany. Powinien on mieć średnicę 35-40 cm. Miski najlepiej ustawić na spodzie klatki. Zapobiegnie to ich zrzuceniu, co mogłoby się zdarzyć kiedy położylibyśmy miski na półce. Spadająca z wysokości miska mogłaby zranić, a nawet zabić koszatniczkę znajdująca się poniżej. Metalowe miski możemy przymocować do prętów klatki na dowolnej wysokości. Niezbędnym wyposażeniem jest paśnik, w którym siano powinno stale się znajdować. Koszatniczki są dość lękliwe, dlatego też warto kupić im domek. Domek jest miejscem, w którym nasze gryzonie mogą schować się w stresującej sytuacji. Dobrym wyborem mogą być wiszące domki. Klasyczne drewniane także sprawdzą się dla koszatniczek.

Podłoże w klatce musi dobrze chłonąć mocz. Trociny nie spełnią zadania w przypadku koszatniczek. Gryzonie te są aktywne, przez co większość trocin wylądowałaby poza klatką. Przez to musielibyśmy dodatkowo sprzątać wokół klatki. Najlepszym wyborem będzie żwirek drewniany, który jest stosunkowo tani, a także dobrze chłonie mocz. Alternatywą może być ściółka konopna bądź lniana. Możemy także zastosować podkłady higieniczne jako podłoże. Podkłady dobrze chłoną mocz i wystarczy je wymieniać raz na dwa dni.

Koszatniczki mają delikatny układ pokarmowy. Dlatego też ważne jest prawidłowe żywienie. Dieta nie może być zbyt kaloryczna, gdyż nadwaga może być przyczyną kontuzji. Koszatniczki ze względu na skłonność cd cukrzycy nie powinny spożywać dużej ilości owoców. Sporadycznie możemy podać małe ilości owoców, co będzie dobre w czasie oswajania. Podstawą diety powinno być siano, a także suszone zioła, kwiaty i korzenie roślin. Warto także podawać suszone warzywa. Świeże warzywa możemy podawać w małych ilościach, gdyż ich nadmiar powoduje biegunki. Pokarm dla koszatniczek powinniśmy traktować jako dodatek do diety. Dziennie możemy podawać łyżkę stołową karmy. Jednak pamiętajmy, aby była to karma dobrej jakości bez zbóż.