Możemy wyróżnić takie oto nietoperze:

1). Rudawka nilowa:

a). rodzina – rudawkowate.
b). występowanie – Bliski Wschód, Afryka, Cypr.
c). charakterystyka – należy wiedzieć, że długość głowy i tułowia wynosi około 20 cm, rozpiętość skrzydeł około 50 cm. Ogon ma krótki, żyje w koloniach. Zamieszkuje ciemne jaskinie, budynki, grobowce, szczeliny skalne. Odżywia się owocami.

2). Karlik większy:

a). rodzina – mroczkowate.
b). występowanie – prawie cała Europa, po Kaukaz i Azję Mniejszą na wschodzie. Znów w Polsce spotykany jest lokalnie.
c). charakterystyka – należy wiedzieć, że długość głowy i tułowia wynosi 4,5-5,1 cm, długość ogona 3,3-4 cm, rozpiętość skrzydeł 23-24 cm. Waży od 6-9 g. Jego grzbiet jest ciemnobrunatny, spód ciała jaśniejszy. Futerko ma gęste a skrzydła wąskie. Przebywa w lasach, ukrywając się w dziuplach i skrzynkach dla ptaków, czasami zasiedla również budynki. Tworzy kolonie.

3). Wampir zwyczajny:

a). rodzina – liścionosy.
b). występowanie – można go spotkać od północnego Meksyku do subtropikalnej strefy Ameryki Południowej.
c). charakterystyka – należy wiedzieć, że długość głowy i tułowia wynosi 75-90 mm a waga jego wynosi 20-50 g. Jest ciemny, szarobrązowy, brzuch jaśniejszy. Ma uszy zaostrzone, kciuk długi a błona ogonowa jest naga. Zamieszkuje jaskinie, studnie, opuszczone sztolnie, dziuple i budynki. Jest aktywny nocą. Odżywia się przede wszystkim krwią ssaków. Szybko biega, również skacze. Jest łatwy w hodowli na odwłóknionej krwi. Szkodnik.

4). Borowiec wielki:

a). rodzina – mroczkowate.
b). występowanie – prawie cała Europa i część Azji o umiarkowanym klimacie po Chiny i Japonię, także Afryka Północna. W Polsce pospolity.
c). charakterystyka – należy wiedzieć, że długość głowy i tułowia wynosi 6-8,5 cm, długość ogona 4,2-5,6 cm, rozpiętość skrzydeł 32-40 cm. Waży 23-36 g. Ma uszy krótkie, zaokrąglone, o zgrubiałych brzegach. Jego skrzydła są wąskie i długie. Ma krótki, rozszerzony na końcu koziołek. Znów jego futerko jest gęste, o barwie rudobrązowej, o jedwabistym połysku, spód ciała jaśniejszy. Przebywa w wysoko położonych dziuplach. Odżywia się dużymi owadami (na przykład chrabąszczami). Odbywa dalekie wędrówki między letnimi a zimowymi kryjówkami.

5). Rybak nocny:

a). rodzina – rybakowate.
b). występowanie – można go spotkać od północno-zachodniego Meksyku po granice strefy zwrotnikowej w Ameryce Południowej oraz na Bahama i Antylach.
c). charakterystyka – długość głowy i tułowia wynosi około 9-13,2 cm. Waga dochodzi do 70 g. Należy wiedzieć, że samiec różni się od samicy znacznie jaskrawszym, pomarańczoworudym ubarwieniem. Ma długo ogon, dolna warga jest rozszczepiona, brak narośli na pyszczku. Przechowuje pokarm w torbach policzkowych. Odżywia się owadami, skorupiakami i małymi rybami, które chwyta na powierzchni lub pod powierzchnią wody. Ukrywa się w dziuplach, szczelinach i budynkach.

6). Gacek brunatny:

a). rodzina – mroczkowate.
b). występowanie – w Europie można go spotkać na południu do Pirenejów, środkowych Włoszech i Bułgarii; a także na wschód od niej aż po Japonię. W Polsce pospolity.
c). charakterystyka – długość głowy i tułowia wynosi 4-5,2 cm, długość ogona 3,9-5,1 cm, rozpiętość skrzydeł 22-25 cm. Waga 5-8 g. Ma ogromne uszy o długości niemal równej długości głowy i tułowia, skrzydła szerokie, błony lotne cienkie. Ma ubarwienie jasnobrązowe, na brzuchu jaśniejsze. Żyje samotnie lub w niewielkich koloniach. Zasiedla różne środowiska (dziuple, góry czy piwnice). Lata nisko i szybko. Pokarm chwyta w locie (w powietrzu lub z powierzchni ziemi lub roślin). Te nietoperze łatwo się oswaja.

7). Podkowiec duży:

a). rodzina – podkowcowate.
b). występowanie – Europa, po cieplejszą strefę zachodniej i środkowej Azji po Himalaje na południu i Chiny oraz Japonię na wschodzie.
c). charakterystyka – należy wiedzieć, że długość głowy i tułowia wynosi 5,4-6,9 cm, długość ogona 3,1-4,3 cm, rozpiętość skrzydeł 33-40 cm. Waga 16,5-34 g. Ma ubarwienie rudawe (młode są szare). Zamieszkuje okolice skaliste, zimując w jaskiniach i innych schronieniach podziemnych, a lato spędzając w szczelinach skalnych i na strychach. Odżywia się pająkami i owadami. Samce zazwyczaj żyją samotnie, a samice tworzą niewielkie kolonie.

8). Kalong (pies latający):

a). rodzina – rudawkowate.
b). występowanie – południowo-wschodnia Azja i Archipelag Sundajski.
c). charakterystyka – jest to największy nietoperz. Należy wiedzieć, że długość głowy i tułowia wynosi 40 cm, rozpiętość skrzydeł do 1,7 m. Ma ubarwienie brązowoczarne, brzuch rudoczarny, głowa i szyja są żółtordzawe, błona lotna brunatnoczarna. Żyje w licznych koloniach, zawieszając się na drzewach jeden obok drugiego. Odżywia się owocami. Szkodnik lasów. Łatwo się oswaja. Ceniony przez krajowców ze względu na smaczne mięso i zbierane pod jego koloniami guano.

9). Mopek:

a). rodzina – mroczkowate.
b). występowanie – Europa, do Krymu i Zakaukazia na wschodzie. W Polsce rzadki.
c). charakterystyka – należy wiedzieć, że długość głowy i skrzydeł wynosi 4,2-6 cm, długość ogona 4,2-5,4 cm, rozpiętość skrzydeł do 25 cm. Waga do 15 g. Ma charakterystyczne szerokie uszy z wycięciami. Jego włosy są ciemne z białymi końcami. Samce żyją samotnie, a samice tworzą letnie kolonie (30-40 osobników). Zimuje w podziemnych kryjówkach. Poluje również w niesprzyjających warunkach (na przykład deszcz, wiatr).

10). Nocek duży:

a). rodzina – mroczkowate.
b). występowanie – Europa (z wyjątkiem północnej), północna Afryka, Azja Mniejsza i Liban. W Polsce występuje na południu.
c). charakterystyka – należy wiedzieć, że długość i tułowia wynosi 6-8 cm, długość ogona 4,5-6 cm, rozpiętość skrzydeł 35-43 cm. Waga 28-45 g. Ma ubarwienie brązowoszare, na brzuchu jaśniejsze. Przebywa na dużych strychach, w jaskiniach i innych schronieniach podziemnych. Latem samice tworzą kolonie (do około 1000 osobników). Odżywia się większymi owadami.