Praktycznie wielu z nas słyszało, że kameleon zmienia kolor aby upodobnić się do otoczenia, w którym właśnie przebywa. Jako dzieci bawiliśmy się w kameleona, który był nie do pokonania, bo nikt nie mógł go znaleźć. Jednak czy aby naprawdę kamuflaż kameleona wynika z chęci dopasowania się do otoczenia? Wielu z nas bezrefleksyjnie powiela ten mit. Zobacz jak to jest naprawdę z tą zmianą kameleona.

Kameleon ma swój wrodzony kolor, który specjaliści nazywają kolorem podstawowym. Istnieje ich wiele rodzajów, dlatego kameleony zmieniają swoje ubarwienie na różne kolory. Można więc powiedzieć, że kameleon zmienia ubarwienie ale niekoniecznie w celu zamaskowania, bo zmienia je na swój kolor podstawowy.

Proces ten nie powoduje, że kameleon zaczyna mieć barwę zupełnie podstawową, taką jak po urodzeniu. Nie jest to kolor bazowy kameleona. Taki naturalny przybiera tylko, gdy śpi. Co prawda mitem jest, że każdy kameleon zmienia ubarwienie dla kamuflażu, to jednak istnieje jeden rodzaj kameleona, który faktycznie tak robi!

Nazwa tego kameleona to Bradypodion taeniabronchum. Aby ukryć się przed drapieżnikami kameleon zmienia ubarwienie i w ten sposób się ukrywa. Ten rodzaj kameleona jest poddawany ciągłym badaniom naukowym.

Kolory świadczą o zdrowiu oraz samopoczuciu kameleonów. Jeżeli kameleon jest ciemnoszary, czarny, szarawy, to znaczy, że jest chory, odczuwa ból albo jest zestresowany.

Inną przyczyną zmiany barw jest termoregulacja, w przypadku zimnych pomieszczeń ubarwienie kameleona jest bardziej ciemne, a jak jest gorąco, to kameleon zmienia ubarwienie na jaśniejsze kolory.

Kameleon to zwierzę, które niekoniecznie zmienia ubarwienie w celu kamuflażu. Jak mogliście się dowiedzieć robi tak aby dostosować swoją temperaturę ciała do otoczenia oraz, gdy czuje się chory, nieswojo albo coś go boli. Jeden typ kameleon rzeczywiście kamufluje się zgodnie z otoczeniem, aby ukryć się przed wrogimi zwierzętami.

Źródło: animalistka.